Jdi na obsah Jdi na menu
 


jak si pořídit kočičku

3. 2. 2007

JAK KOČKU POŘÍDIT

Pořídit si kočku je vážný krok. Je to stejné jako plánovat rodičovství. Má to klady i zápory. Kočka žel  v 15-18 letech zemře. Dítě, pokud ho neumlátíte dřív, přijde v 15ti s náušnicí v nose a bude vám lézt na nervy dalších 30 let. Kočka je tvor, od kterého nic neočekáváte, protože je to tvor svobodný a svobodomyslný. . MOŽNÁ budete příjemně překvapeni, pokud budete mít štěstí a váš nový mazlíček si vás oblíbí. Samozřejmě pořídit si koťátko má své klady, protože je roztomilé, hravé a zajistí vám zábavu. Ale já osobně doporučuji nejen z humanitárních důvodů, zajít do útulku. Má to mnoho výhod. Pokud je útulek dobře veden, chovatelé vám mohou říci o čtyřnohých obyvatelích mnoho užitečných informací. Například o povaze, co má nebo nemá rád. Většinou pak budete zbytek svého a jeho života uvažovat o tom, zda jste si omylem nevzali jinou kočku, než kterou vám chovatel popsal. V útulku je dobré strávit nejméně hodinu (až dvě) Pozorujte kočky, seznamujte se, zajímejte se o jejich povahu. Ať vybíráte jakkoliv, pamatujte na to, že KOČKA SI VYBÍRÁ VÁS. To kočka si Váš prohlíží a vy jen žijete v představě, že se mezi nimi procházíte a prohlížíte si je., Je to jako na módní přehlídce.  Jednotlivec chodí po molu a zákazníci si vybírají ten nejlepší a nejluxusnější model. I já  jsem si vybrala krásného urostlého černého kocourka, ale MĚ  si vybrala drobná bílá moura.Obrazek

CO KOUPIT DO VÝBAVIČKY

Misky - nemusí být nějak výrazně barevně odlišné. Kočce se jedná o obsah nikoliv o estetiku stolování. Jedno pravidlo však je nutné: misky musí být na dobře přístupném místě. Dobré jsou tři misky. Jedna na vodu, jedna na suchou potravu a jedna na konzervy a maso. NEDÁVAT (nebo jen vyjímečně) KOČCE LIDSKOU STRAVU A ZBYTKY!!! Nic soleného. Těstoviny, rýže, rohlík z máslem, chleba s máslem je příjemná změna. Z masa kuřecí , srdce a žaludky nebo vepřové srdce. Osvědčila se mi  koupě pasty na trávení - nahrazuje trávu. Kočce uvolňuje chlupy z žaludku přirozenou cestou a kočka nezvrací. Kočičí záchod prodávají ve všech velikostech a tvarech. Je to vcelku jedno. Podestýlka je dobrá granulovaná, protože je snadnější údržba. Pozor, mnohá podestýlka se dobře na kočičích tlapkách roznáší po bytě. Důležité je koupit přepravku - tu vzít již do útulku na převoz. Pro vystresovanou kočku není moc dobré vzít jí prostě jen pod bundu a jet. Dopředu si kupte kozlíkové kapky. Až budete z kočky na nervy, tak je můžete pít. Ale důležitější je, že kočky mají vesměs jejich pach velmi rády a pokud hračku, škrabadlo nebo cokoliv co chcete aby se jim zalíbilo zakápnete minimnožstvím kapek, je úspěch pravděpodobnější. Naopak nesnáší tea-tree olej – alespoň ta moje určitě. Ovšem pozor, aby jste se sami z těch vůní neotrávili! Kočka by pak opanovala dům úplně! Kartáč je dobrý na pročesávání. Nůžky na drápky co nejmenší a poučit se u veterináře jak je používat. Ale stejně ať děláte cokoliv, počítejte se zjizvením svého těla na těch nejnemožnějších místech. Koupí pelíšku se nezatěžujte. Kočka bude ležet kde chce a bude jí to pohodlné. Hračkami se nezatěžujte už vůbec. Nakupte dostatek pink ponk míčků a uvažte mašlovačku na provázek. Uvidíte, že v jednoduchosti je kouzlo a síla. Pokud ještě nejste ve stádiu, že se chcete kočky nenápadně zbavit, tak jí pořiďte kočičí obojek a na něj napište její jméno a svůj telefon. Kočky jsou zvědavé a co hůř, velmi hbité, takže se může stát, že se upnou k představě, že za vchodovými dveřmi jim schováváte myší hostinu. Škrabadlo je ideální (mnohdy však jediná věc, na kterou kočka své drápky ani nepoloží), pokuste se přesvědčit kočku, aby nábytek ničila dle vašeho výběru nikoliv svého. Pokojové květiny jsou pro kočky vesměs jedovaté. Nejjednodušší obrana proti otravě kočky a okousaným květinám - kytky před příchodem kočky z bytu odstranit. Pokud to neuděláte, velice brzo pochopíte, proč jste to udělat měli.

PRVNÍ KROKY V NOVÉM DOMOVĚ

Pokud jste kočku v útulku odchytili a bezpečně přepravili do bytu - jejího nového domova - existují kroky, jak si zjednodušit budoucnost. Ne, nemyslím, neotvírat přepravku budoucích několik let. Na to už je pozdě. Přepravku postavte doprostřed pokoje, kde chcete aby měl váš nový pán - kočička - svou základnu. V té místnosti přepravku pomalu otevřete. Nezapomínejte, že zvíře je vyděšené. Má trauma z cesty i z nového prostředí. Stále na ně mluvte. Nenuťte ho z přepravky. Jednou (a toho okamžiku budete navždy litovat) se rozhodne samo vystoupit. Nechejte jí seznámit se s novým prostředím. Pokud bude vypadat, že se již trochu porozhlédla, je čas jí přivést ukázat  záchod misky. Kočka se velmi rychle zorientuje. Zvláště v prvních hodinách na ní jemně a něžně mluvte. Řvát pak na ní můžete po zbytek vašeho společného soužití. Podstatný je první dojem.  Neděste se jejích skoků na skříně a výpravy na nejnemožnější místa. Zvykněte si, protože  tak to bude vypadat už vždycky. Ale ujišťuji vás, že pokud je vaše kočka opravdu kočka, pak neshodí ani tu nejmenší věc. Kočky jsou  v tomto  ohledu obdivuhodné.  Přesto doporučuji byt upravit pro kočku. Možná vám to připadá přehnané, ale věřte mi je lepší některým nehodám předcházet.

VÝCHOVA

Prosím, je to čistě teoretická  část. Ve chvíli, kdy vstoupí kočka do vašeho života už nikdy nic nebude stejné.  Trvá přesně 0,0001 sekundy aby ona, a 0,0002 sekundy aby jste vy pochopili  kdo je pánem  v domě.  Vy to nejste!  Na některých věcech  ale přesto trvejte. Není například příjemné nacházet  pink-ponk míčky  v botách  když se ráno snažíte vyjít do práce. Také nesmíte dovolit svému mazlíčkovi, aby  měnil styl a kolorit  vašeho bytu.  Výchovné metody jsou různé.  Zpočátku vás budou napadat věci jako řízené střely, samopal,  kyanid… . Ale nakonec zjistíte že nic z toho by vám stejně nepomohlo.  Ostré NE, NESMÍŠ Obrazeka uchopení za kůži na hřbetě je dostačující. Důležité: neustupujte, nedělejte kompromisy, trvejte na pravidlech, která určíte.  Kočka vás bude zkoušet. Ale to, co je provázeno  nepříjemným pocitem si rychle zapamatuje.  Netýrejte jí, ale dejte jí najevo, že situaci ovládáte Vy. Pamatujte při tom, že naděje umírá poslední.  Možná budete mít štěstí a bude Vás respektovat

NA CO SI RYCHLE ZVYKNOUT

Kočka spí, když vy si s ní chcete hrát a máte chuť se s ní mazlit. Kočka se chce zásadně mazlit ve 4hodiny ráno. Pokud chcete předejít peklu, které dokáže vytvořit jen  naštvaná kočka, pak se jí podřiďte. Spěte v práci, v dopravních prostředcích. Prostě všude, kde není ONA. Pak budete čerství a vždy připravení vyhovět přáním svého mazlíčka.  Rozlučte se s nejoblíbenějším kusem nábytku.  Váš mazlíček totiž převezme kontrolu nad správou  vašeho obydlí a majetkuObrazek.

MÁM SI KOČKU VŮBEC POŘÍDIT?

Ano, ano, ano!!! I když si kočka jako jedna z mála zdomácnělých zvířat zachovala svou osobnost,  bude vás milovat. Jistě,… svým způsobem, ale i tak  s ní zažijete spoustu legrace, a najdete spoustu lásky.  Bude na vás čekat, když se budete vracet domů a její hebká srst  prokluzující mezi vašimi prsty a tiché, něžné předení na vás bude mít blahodárný vliv. Budete se obdivovat její eleganci a moudrosti s jakou si užívá každou minutu života. Budete dojati projevy její lásky ve chvílích, kdy to budete nejvíce potřebovat. Věřte mi za ty šrámy to stojí. Jako každá pravá láska.

Obrazek